E-Posta :
Parola :
Üye Ol | Parolamı Unuttum
Tercih Sepetinizi Kaydetmek için Üyelik Zorunludur

YASAL UYARI

TERCİH ROBOTU MARKAMIZ

EK KONTENJAN TERCİH ROBOTLARIMIZ GÜNCELLENDİ

25.08.2016

Tercih Robotu, ek kontenjan döneminde tercih yapacak olan üniversite adaylarına hizmet vermeye devam ediyor. ÖSYM'nin 25 Ağustos'ta yayınladığı ek kontenjan kılavuzuna göre hazırladığımız Tercih Robotu Lisans ve Tercih Robotu MYO'dan tamamen ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. 
    26 Ağustos'ta başlayan tercih süresi 30 Ağustos akşamı sona erecek. 24 tercih hakkınız var. İnternet üzerinden kendiniz aday işlemleri sistemini kullanarak tercih bildiriminde bulunacaksınız. Tercih bildirimini tamamladıktan sonra EK yerleştirme Ücreti olan 15 TL'yi bankalardan yatırmayı unutmayınız. Ek yerleştirme ücreti 31 Ağustos gece yarısına kadar ödenebilecek. Okumak istemediğiniz bir bölümü puanınız yetiyor diye tercih etmemelisiniz. Yerleştirildiğiniz takdirde gelecek yıl sınava girmek isterseniz okul puanınızın yarı yarıya düşeceğini unutmayınız. 
    Ek Kontenjan döneminin tercih kuralları asıl tercih döneminden farklıdır. Tercihlerinizi dikkatli yapmalısınız. Kurallara uygun tercih yapmaz iseniz, tercihleriniz ÖSYM tarafından geçersiz sayılacaktır. Kural dışı yaptığınız tercihle herhangi bir bölüme yerleştirilmiş olsanız bile, üniversiteye kayıt yaptırılmasına onay verilmemektedir. 
    ÖSYM, merkezi yerleştirme sonunda boş kalan programlar için kılavuzda yayınladığı bölümlere, belirlediği kontenjan kadar öğrenci yerleştirir. Bu kontenjanlardan 2016 ÖSYS'ye başvurmuş adaylar yararlanır. Sınavsız geçiş hakkı bulunan meslek liselilerin de 2016 döneminde bu haklarını kullanacaklarına dair başvuru yapmış olmaları gereklidir. Okul birincileri, bedensel engelliler, bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunları, belli sanat dalları, konu alanları veya sporda üstün yetenekli olanlar ile ilgili ilke ve kurallar ek yerleştirme için de geçerlidir.
Dikkat etmeniz gereken kurallar şöyle;
1. 2016-ÖSYS merkezì yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2016-ÖSYS merkezî yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmak gerekir. 
2. Tablo 4'teki merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan lisans programlarını, yalnız programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir. 
3. Tablo 3'deki ön lisans programları için en küçük puan koşulu aranmayacaktır. Tablo-3'de her programın karşısında o programa genel yerleştirme sırasında oluşan en küçük puan ile bu yerleştirmede kullanılan önceliklere göre yerleşen en son sıradaki adayın öncelik durumu gösterilmiştir. Bu bilgiler, adaylara sadece tercihlerini yapmada kolaylık sağlamak için verilmiştir. Adaylar, Tablo-3'deki en küçük puanların ve önceliklerin altında olsalar bile tercihlerini yapabileceklerdir. Bir başka deyişle, Tablo-3'den tercih yapacak adaylar, ister meslek lisesi ister genel lise çıkışlı olsun en küçük puan ve öncelik bilgilerini göz önünde tutmadan da tercihlerini yapabilirler. 
4. 2016-ÖSYS'de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabilirler. 
5. Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekir.

Haberlere Geri Dön | Sayfa Başı
IskeletAltKenar
Tercih Robotu bir Es Eğitim Danışmanlık markasıdır.
Copyright © 1999-2017
Kullanım Koşulları - Gizlilik Bildirimi - Yardım - Bize Ulaşın